Jóga pro seniory

Zdravotní problémy a omezení, které plynou z kvality našeho života, nám stárnutí a odchod do důchodu neulehčí. Spousta seniorů se dostala do zajetí zdravotního systému a nyní už je jeho součástí a plně ho využívá. Bojí se něco proti tomuto systému udělat, bojí se žít svůj život za sebe a vzít péči o své zdraví do vlastních rukou. V pokročilém seniorském věku, kdy většina nosí brýle, užívá léky na tlak a má cukrovku, se najde pouze hrstka statečných, kteří budou chtít na svém dosavadním životě něco změnit. Možná ještě není pozdě. Stavíme si překážky typu: už to nestojí za to, na stará kolena již nebudu nic měnit, starého psa novým kouskům nenaučíš atd. Na lekcích jógy pro seniory většinou najdeme klienty – převážně však klientky, které se vždy pro sebe snažily něco dělat, nevedly pasivní život, hledají nejen fyzickou úlevu, ale i sociální vazby a zlepšení kvality života nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

Omezení v oblasti rozsahu pohybu (degenerativní kloubní onemocnění) – kyčelní kloub, kolenní kloub, „zamrzlé rameno“, tenisový loket – všechny tyto problémy s pohybovým aparátem omezují seniory ve cvičení a ve správném nastavení postury. Zkrácené, ochablé svalstvo a výrazné svalové disbalance. Osteoartróza a osteoporóza. Problémy s krevním oběhem, diabetes melitus. Tyto diagnózy typické pro seniory je na jednu stranu ve cvičení omezují, ale pokud se odhodlají a cvičit začnou, ve všech směrech dochází k radikálnímu zlepšení. Cvičenci se subjektivně cítí lépe a pozorují na sobě pozitivní změny, které jim cvičení přináší.

Cvičení seniorů v komunitě má svá specifika, které je dobré znát. Se seniory cvičíme pravidelně již déle než 4 roky, cvičební základna se stabilizovala, senioři si na cvičení zvykli, rádi a opakovaně se vrací. Preferují intimní „domácké“ prostředí, kde se cítí dobře a kde je o ně projevován zájem.

Nikdy není pozdě začít cvičit, nikdy není pozdě na jógu. Zkušený lektor, příjemné prostředí a lekce přizpůsobená starším věkovým kategoriím. Pro seniory, kteří mají zájem scházet se se svými vrstevníky a udržovat se v kondici, pořádáme cvičení pro seniory. Cvičíme pravidelně již několik let v dopoledních hodinách.

V Pardubicích cvičíme ve VEKTOR sportcentru, které najdete v Rokycanově ul. 2901 (naproti Poliklinice  Vektor).

  • Kdy cvičíme?
    • Pondělí od 9.00
    • Úterý od 10.00
    • Středa od 18.45
    • Čtvrtek od 10.00